Mátyus község
Mátyus község
Fejléc

Köszöntlek  Mátyus-község  weblapján

 

 
Közérdekü adatok

//matyus-kozseg.gportal.hu/portal/matyus-kozseg/image/gallery/tn_1357029889_88.jpg

 
Menük
 
7/2009.(IX.30.) r e n d e l e t e

Tartalom

Mátyus Község Önkormányzat

 

Képviselőtestületének

 

7/2009.(IX.30.)

 

r e n d e l e t e

 

A helyi hulladékkezelési közszolgáltatás rendjéről, a köztisztasággal kapcsolatos egyes kérdésekről és a közszolgáltatás díjának megállapításáról

 

 

Mátyus község Önkormányzatának Képviselő – testülete a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. tv. 16. §. (1) bekezdésében, valamint a hulladékgazdálkodásról szóló 2002. évi XLIII. tv. (továbbiakban: Hgt.) 23. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendelet alkotja.

 

 

I.

 

Általános rendelkezések

 

  1. §.

 

  1. Mátyus községi Önkormányzat a (továbbiakban: önkormányzat) kötelezően ellátandó közszolgáltatásként a települési hulladék rendszeres gyűjtésére, elszállítására, és ártalommentes elhelyezésére hulladékkezelési közszolgáltatást szervez és tart fenn.

 

  1. A helyi közszolgáltatás célja: meghatározni az emberi egészség védelme, a természeti és épített környezet megóvása érdekében Mátyus község közigazgatási területén a hulladékgazdálkodási törvény és a végrehajtása tárgyában kiadott rendeletekből adódó feladatokat, jogokat és kötelezettségeket. A kötelező közszolgáltatásra vonatkozó rendelkezések célja a tevékenység kiszámítható, biztonságos ellátása, és a kötelezettségek ellenőrizhetősége.

 

  1. A helyi hulladékkezelési közszolgáltatás Mátyus község közigazgatási területén kiterjed valamennyi ingatlan tulajdonosára, birtokosára, használójára, (továbbiakban: ingatlantulajdonos) függetlenül attól, hogy a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet, melynek tevékenysége során települési hulladék képződik.

 

  1. Az ingatlantulajdonos az ingatlanán keletkező települési hulladék összegyűjtéséről, elszállításáról és ártalommentes elhelyezéséről e rendeletben meghatározott módon köteles gondoskodni.

 

Mátyus község közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás ellátására kizárólagos jelleggel az önkormányzati tulajdonra alapított Beregi Kommunális, és Hulladékhasznosító Közhasznú Társaság (székhelye: 4937. Barabás, Árpád u. 13. ) jogosult. A hulladék elszállítása a Beregi Kommunális és Hulladékhasznosító Közhasznú Társaság által működtetett és a környezetvédelmi hatóság határozatával engedélyezett, Barabás külterület szeméttároló megnevezésű kommunális hulladéklerakóba ( Depóba ) történik.

 

 

(6) A folyékony hulladék begyűjtését és szállítását BEREGVÍZ Víz és Csatornamű Üzemeltető és Szolgáltató KFT ( Vásárosnamény, Nyíregyházi út 1. )végzi, akinek az engedély száma 5284-15/1990, 5284-14/1990. A beszállítást a KFT üzemeltetésében lévő CJC-327 frsz IFA tipusú szippantó gépjárművel, az Önkormányzat által egyeztetett időpontban végzi.

 

 

(7)A rendelet hatálya nem terjed ki a veszélyes hulladék gazdálkodására.

 

2.§.

 

Az önkormányzat a hulladékgazdálkodási feladatainak ellátása érdekében együttműködik más önkormányzatokkal.

 

3.§.

 

A rendelet alkalmazásában:

 

  1. Települési hulladék: a háztartásokból származó szilárd vagy folyékony hulladék, illetőleg a háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű, azzal együtt kezelhető más hulladék.

  2. A települési szilárd hulladék : a háztartási és egyéb szilárd hulladék.

  3. Háztartási szilárd hulladék: az emberek mindennapi élete során a lakás, üdülés, pihenés céljára használt ingatlanon, így a lakásban ( a lakóházak közös használatú helyiségben és területein ), intézményekben folyamatosan keletkező, a közszolgáltató által rendszeresített gyűjtő edényzetbe átmenetileg tárolható, a jogszabályi előírásoknak megfelelő, zárt rendszerű célgéppel szállítható hulladék ( pl. a konyhai hulladék, papír, üveg, ablaküveg, csomagolóeszköz, háztartási edény, eszköz, rongy, söpredék, kisebb méretű bútordarab, salak- beleértve a központi fűtésből keletkező salakot is-, hamu, korom, továbbá kisebb mennyiségű falvakolat, a kerti és gazdasági hulladék, falomb, nyesedék, műanyag hulladék, konzervdoboz ), továbbá a lakásban folytatott kisipari tevékenység gyakorlásából keletkezett hulladék , feltéve , ha a hulladék naponta keletkező mennyisége nem haladja meg a háztartásban szokásos mennyiséget.

  4. Egyéb szilárd hulladék: a lakásban és az emberi tartózkodásra szolgáló más helyiségekben felhalmozódott szilárd hulladék, valamint az azokhoz tartozó területeken, illetőleg a közterületeken keletkezett szilárd hulladék (szemét), amely lehet:

  1. lomtalanítás alá tartozó alkalmi egyéb szilárd

hulladék: nagyobb méretű darabos hulladék ( így pl. háztartási berendezés, eszköz, nagyobb méretű berendezési tárgy, lom, bútor, ágybetét, stb.), amelyet a rendeletben kijelölt közszolgáltató közszolgáltatás keretében évi egyszeri – előre közzétett időpontban történő- lomtalanítás során elszállít.

 

 

  1. esetileg szállítható alkalmi egyéb szilárd hulladék: az a.) pont alá nem tartozó, eseti megrendelés alapján ártalmatlanítás céljából elszállítandó hulladék ( pl. építési, bontási törmelék, autóroncs).

  2. rendszeres egyéb szilárd hulladék: a gazdasági tevékenységgel (vállalkozással) összefüggésben- a tevékenység jellegének megfelelően – rendszeres vagy folyamatosan keletkező, a szolgáltató által rendszeresített gyűjtőedényben átmenetileg tárolható, a szolgáltató által rendszeresített gyűjtőedényben átmenetileg tárolható, a jogszabályi előírásoknak megfelelő rendszerű célgéppel szállítható egyéb szilárd hulladék, amely a települési szilárd hulladék elhelyezésére kijelölt ártalmatlanító-helyen, „agyaggödör” helyezhető el.

  1. Települési folyékony hulladék:

  • az emberi tartózkodásra alkalmas épületek szennyvíztároló építményeinek és egyéb helyi közműpótló berendezéseinek ürítéséből,

  • a nem közüzemi csatorna és árokrendszerekből,

  • a gazdasági, de nem termelési, technológiai eredetű tevékenységből származó olyan szennyvíz, amely szennyvízelvezető hálózaton keresztül nem kerül elvezetésre.

 

 

  1. Települési hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás: az (1) – (5) pontban megjelölt települési hulladéknak a kiválasztott közszolgáltató által az ingatlantulajdonosoktól történő rendszeres gyűjtésére, elszállítására és ártalommentes elhelyezésére irányuló közszolgáltatás.

  2. Közszolgáltató: Hulladékkezelésre kizárólagos jogot szerzett azon természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet amellyel a közszolgáltatás egészének, vagy egyes elemeinek ellátásra az önkormányzat hulladékkezelési közszolgáltatási szerződést kötött.

  3. A közszolgáltatás tárgya: 3.§.(1) pontja szerinti települési hulladék.

  4. Gyűjtőedény: a települési szilárd hulladék gyűjtésére kifejlesztett, a közszolgáltató járművéhez rendszeresített, a rendelet 1. számú mellékletében feltüntetett űrtartalmú szabványos gyűjtőtartály, gyűjtőeszköz.

  5. Közszolgáltatási díj: az ingatlantulajdonos által a közszolgáltatás igénybevételéért a közszolgáltatónak fizetendő , az önkormányzat rendeletében megállapított díj, mely tartalmazza a települési hulladék kijelölt ártalmatlanító-, illetve leürítő helyen történő elhelyezésének díjhányadát is, amely azonos a közszolgáltató által az adott közszolgáltatásra alkalmazható díj legmagasabb mértékével.

 

 

II.

 

A helyi közszolgáltatás tartalma, ellátásának és igénybevételének általános szabályai

 

 

4.§.

 

 

  1. A települési hulladékkal kapcsolatos tevékenységre vonatkozó helyi közszolgáltatás kiterjed:

  1. a közszolgáltatás ellátására kiválasztott közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtőedényben, a közterületen vagy az ingatlanon összegyűjtött és a közszolgáltató rendelkezésére bocsátott – települési szilárd hulladék ártalommentes elhelyezés céljából történő rendszeres elszállítására,

  2. a települési folyékony hulladék ideiglenes tárolására szolgáló közműpótló építmény kiürítésére és a települési folyékony hulladék elhelyezés céljából történő elszállításra.

  3. a települési hulladék ártalmatlanítását szolgáló építmények létesítésére, és működtetésére

 

(2) A közszolgáltatás ellátásának általános szabályai.

 

a.) a települési hulladék gyűjtése, tárolása kizárólag úgy történhet, hogy

ne idézzen elő szennyezést sem az ingatlanon belül, sem pedig a közterületen,

b.) a települési szilárd hulladék gyűjtése, tárolása során gondossággal kell

eljárni, hogy a hulladék a szállítójárműbe való ürítéskor illetve a szállítás folyamán ne

szóródjon szét és egyéb módon környezetszennyezést ne idézzen elő.

c.) a települési szilárd hulladék gyűjtése, és ingatlanon belüli tárolása csak

a keletkező hulladék mennyisége és a gyűjtés gyakorisága alapján meghatározható

gyűjtő edényzetbe történhet,

d.) a települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására kerül sor,

e.) a közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő tevékenységét mindenkor a vonatkozó

jogszabályokban foglalt műszaki, közegészségügyi és egyéb feltételeknek köteles ellátni.

f.) a gyűjtőedényben tilos veszélyes hulladékot, illetve olyan anyagot elhelyezni ( pl. maró

lúg, forró hamu, zsiradék, gyúlékony vagy robbanó anyag, stb), amely veszélyezteti az

emberi életet, egészséget, a környezetet, valamint a közszolgáltató, szállító járművét,

g.) a nedves, lédús hulladékot csak vízhatlan csomagolásban lehet a gyűjtőedénybe helyezni.

Ha a gyűjtőedény olyan nedves hulladékot tartalmaz, amely a gyűjtőedényben

összetömörödött , vagy befagyott , vagy ha az edényben lévő hulladékot úgy

összepréselték, hogy emiatt a gyűjtőedényt az előírt módon kiüríteni nem lehet, a

tulajdonosnak kell a visszamaradt szemetet kiüríteni és a gyűjtőedényt használhatóvá

tenni,

h.) tilos a hulladékot elhagyni, felhalmozni, a gyűjtés, begyűjtés, szállítás

és lerakás szabályaitól eltérő módon kezelni.

 

 

 

  1. A települési szilárd hulladék elszállítására vonatkozó szállítási tervet a közszolgáltató, és az önkormányzat között megkötött közszolgáltatási szerződés tartalmazza.

 

 

III.

 

Az önkormányzat közszolgáltatással kapcsolatos feladatai

 

 

5.§.

 

Az önkormányzat feladatai:
 

  1. a helyi közszolgáltatás körébe tartozó települési hulladék rendszeres

összegyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának megszervezése,

  1. a települési hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás teljesítésére közszolgáltató kiválasztása,

  2. a kijelölt vagy kiválasztott közszolgáltatóval a közszolgáltatás ellátására vonatkozó szerződés megkötése.

  3. a települési hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás és a közszolgáltatási díj mértékének, valamint a díj fizetés rendjének megállapítása

  4. a közszolgáltató és az ingatlantulajdonosok jogainak és kötelezettségeinek meghatározása.

  5. a behajtott díjhátralék átutalása a behajthatatlan díjhátralék megtérítése a közszolgáltatónak

  6. a közszolgáltatással összefüggő egyéb önkormányzati feladat – és hatáskörök.

 

 

 

IV.

 

 

A helyi közszolgáltatást ellátó közszolgáltató kiválasztásának szabályai, a szerződés megkötése

 

 

6.§.

 

 

  1. A helyi közszolgáltatás körébe tartozó települési szilárd hulladékkal kapcsolatos

tevékenység ellátásra a társult önkormányzatok többségi önkormányzati tulajdonban lévő gazdálkodó szervezetet hoztak létre, mellyel az önkormányzat hulladékkezelési közszolgáltatási szerződést köt 10 éves időtartamara.

  1. A helyi közszolgáltatás körébe tartozó folyékony hulladék kiürítésére és a települési

folyékony hulladék elhelyezés céljából történő elszállításra, valamint az ártalmatlanító telepen történő elhelyezésre az önkormányzat hulladékkezelési közszolgáltatási szerződést köt.

  1. A közszolgáltatási szerződés tartalmára, a szerződéskötéssel kapcsolatos eljárásra, a szerződés módosítására, valamint megszűnésre a Hgt. , valamint a végrehajtásra kiadott kormányrendeletek vonatkoznak.

 

 

 

 

V.

 

A hulladékkezelési közszolgáltatás teljesítésével kapcsolatos közüzemi szerződésre vonatkozó rendelkezések

 

 

7.§.

 

(1) A települési hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás igénybevételére írásban közüzemi szerződést kell kötni. Ha az ingatlantulajdonos a szerződés aláírását megtagadja, a szerződés szóban, vagy ráutaló magatartással is létrejön.

 

A közüzemi szerződésben meg kell határozni különösen:

 

  1. a szerződéskötő feleket ( közszolgáltató, ingatlantulajdonos ), a szerződő felek adószámának vagy egyéb azonosító adatainak ( magánszemélyek esetében név, anyja neve, születési adatok, lakcím) feltüntetésével ,

  2. a közszolgáltatás igénybevételének kezdő napját,

  3. a teljesítés helyét,

  4. az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátott ( használatában vagy tulajdonában lévő) gyűjtőedényt ( űrtartalom és darabszám szerint, az ingatlanon keletkezett szilárd hulladék mennyiségéhez igazodóan),

  5. az ürítés gyakoriságát ( idejét napok szerint),

  6. a gyűjtőedény használatának jogcímét és módját,

  7. a települési szilárd hulladék gyűjtésének módját,

  8. a közszolgáltatás igazolásának, ellenőrzésének módját,

  9. a közszolgáltatás díjára vonatkozó rendelkezéseket,

  10. a közszolgáltatás mértékét meghaladó , az ingatlantulajdonos igénye szerinti esetleges többletszolgáltatásra, és annak díjára vonatkozó rendelkezéseket,

  11. a szerződésmódosítás feltételeit.

 

(2) Az ingatlantulajdonossal kötött közüzemi szerződés megszűnik, ha az önkormányzat és a közszolgáltató között létrejött közszolgáltatási szerződés hatályát veszti.

 

  1. közszolgáltató az ingatlan tulajdonosával szemben a teljesítést csak a jogszabályban illetőleg a jelen rendeletben meghatározott esetekben szüneteltetheti vagy korlátozhatja. A közszolgáltató a közszolgáltatást valamennyi ingatlantulajdonos tekintetében rendszeresen és teljes körűen köteles teljesíteni.

 

 

VI.

 

A közszolgáltatás résztvevőinek jogai és kötelezettségei

 

8.§.

 

 

  1. Az ingatlantulajdonos alapvető kötelessége, hogy

 

  1. e rendeletben meghatározott módon és helyen, az ingatlanán keletkező települési

hulladék gyűjtéséről, elszállításáról, ártalommentes elhelyezéséről gondoskodjon,

  1. a települési hulladékot úgy kezelje, hogy a mások életét, testi épségét, egészségét ne veszélyeztesse, a település természetes és épített környezetét az elkerülhetetlen mértéken felül ne szennyezze, a növény és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és közbiztonságot ne zavarja.

  2. a közszolgáltatónak és az önkormányzat körjegyzőjének bejelentse, hogy a települési hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás kötelező igénybevételére kötelezetté vált, illetve mentesült ezen kötelezettség alól. A bejelentéssel egyidejűleg meg kell jelölnie a közszolgáltató által rendszeresített gyűjtőedények közöl azt, amely az ingatlantulajdonosnál képződött települési szilárd hulladék begyűjtésére- űrmértékénél fogva – alkalmas.

 

  1. Az ingatlantulajdonos, akinek az ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik, de az ingatlan egyidejűleg vállalkozás székhelyéül, vagy fióktelepéül is szolgál, köteles a települési hulladékát az ingatlanon folytatott gazdasági tevékenysége során keletkezett települési szilárd hulladéktól elkülönítetten gyűjteni és arra a közszolgáltatást igénybe venni.

  2. Az ingatlantulajdonos, a települési szilárd hulladék gyűjtésére illetve elszállítására a közszolgáltató szállító eszközéhez rendszeresített gyűjtőedényt vagy a közszolgáltató által rendelkezésre bocsátott – és azonosító jellel ellátott – más gyűjtőeszközt ( zsák ) köteles igénybe venni.

  3. A települési szilárd hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelét – a közterület szennyezésének elkerülése érdekében – lecsukott állapotban kell tartani. A hulladékot a gyűjtőedényben úgy kell elhelyezni, hogy az edény mozgatásakor az ne szóródjon szét, és a gépi ürítést ne akadályozza.

  4. A kihelyezett gyűjtőedény nem akadályozhatja a jármű – és gyalogos forgalmat, elhelyezése nem járhat baleset – vagy károkozás veszélyének előidézésével.

  5. Az ingatlantulajdonos télen – szükség esetén – a gyűjtőedény és az úttest széle között legalább 1,5 méter széles sávot – átjárót – köteles létesíteni, és azt a hótól megtisztítani, a síkosságtól mentesíteni, annak érdekében, hogy a gyűjtőedény ürítése, illetve elszállítása akadálytalanul, balesetmentesen történhessen.

  6. Ha az ingatlantulajdonosnál keletkezett szilárd hulladék mennyisége heti időszakonként meghaladja a nála rendszeresített gyűjtőedényben elhelyezhető hulladék mennyiségét, akkor köteles a közszolgáltató által rendelkezésére bocsátott, másik megjelölt hulladékgyűjtő edényt 8eszközt) igénybe venni.

  7. Ha az ingatlantulajdonosnál keletkező települési szilárd hulladék mennyisége a nála rendszeresített gyűjtőedény kapacitását rendszeresen meghaladja, a közszolgáltató felhívja az ingatlan tulajdonosát a ténylegesen keletkező hulladék mennyiségének megfelelő űrtartalmú gyűjtőedény beszerzésére.

  8. A települési hulladék elszállításáról a közszolgáltató a vonatkozó jogszabályokban, és e rendeletben meghatározott módon köteles gondoskodni.

  9. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatást végző közszolgáltató az önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződés alapján, annak első évében köteles a közszolgáltatás lakossági igénybevevői részére ingatlanonként egy-egy darab 120 literes DIN EN 840-1szabványú gyűjtőedényt ingyenesen használatra átadni. Az ingatlantulajdonos vagy meghatalmazottja a gyűjtőedény átvételét aláírásával igazolja.

(11) A használatra átadott gyűjtőedényt az ingatlan tulajdonos köteles megőrizni. Ha az

átadott gyűjtőedény az ingatlantulajdonosnak felróható okból elvész, megsemmisül vagy

használatot kizáró módon megrongálódik, az ingatlantulajdonosoknak kell a pótlásáról

gondoskodni.

(12) A hulladék nyílttéri, illetőleg háztartási tüzelőberendezésben történő égetése tilos.

 

 

9.§.

 

 

 

  1. Az ingatlantulajdonos a települési szilárd hulladékgyűjtésére rendszeresített gyűjtőedényt az ingatlan területén belül köteles elhelyezni. A gyűjtőedényt közterületen tartósan tárolni- az önkormányzat kivételével – kizárólag e rendeletben szabályozott közterület használati engedély alapján lehet.

  2. Az ingatlantulajdonos köteles a gyűjtőedényt a települési szilárd hulladék elszállítása céljából a közszolgáltató által megjelölt időpontban (szállítási napon) a közterületen, a begyűjtést végző gépjárművel megközelíthető, az ürítésre alkalmas helyen elhelyezni. A gyűjtőedényt a szállítási napon legkorábban 6.00 óra után lehet elhelyezni a közterületre.

  3. Az ingatlantulajdonos köteles a gyűjtőedény folyamatos tisztántartásáról, szükség szerinti fertőtlenítésről, elhasználódás esetén pedig pótlásról gondoskodni.

  4. A gyűjtőedényben elhelyezhető települési szilárd hulladék maximális tömege

- 120 literes edényzet esetében 25 kg.

- 1100 literes edényzet esetében 250 kg.

lehet.

  1. A közszolgáltató a gyűjtőedény kiürítését kíméletesen, a tőle elvárható gondossággal köteles végezni. Az okozott kárt a gyűjtőedény térítésmentes javításával, vagy új edény biztosításával kell megtérítenie. A közszolgáltatónak az ebből eredő karbantartási munkák, valamint a javítás időtartamára másik gyűjtőedényt kell biztosítania.

  2. A közszolgáltató munkavállalói a gyűjtőedényt kiürítése után kötelesek azt az átvétel helyére visszahelyezni, és az ürítés során esetleg kihullott települési szilárd hulladékot összetakarítani.

 

 

10.§.

 

A közszolgáltató a kötelező közszolgáltatás körében megtagadhatja a települési szilárd hulladék elszállítását, ha

  1. az nem a 3.§. (9) pontjában meghatározott gyűjtőedényben kerül kihelyezésre.

  2. érzékszervi észleléssel megállapítható hogy a gyűjtőedény olyan anyagot tartalmaz, amely a települési szilárd hulladékkal együtt nem gyűjthető, nem szállítható, vagy ártalmatlanítható, illetve nem minősül jelen rendelet szabályai szerinti települési szilárd hulladéknak,

  3. a gyűjtőedény a begyűjtő járművel bármilyen okból nem közelíthető meg,

  4. a gyűjtőedény tetejét túltöltés miatt nem lehet lecsukni,

  5. a gyűjtőedényben lévő hulladék olyan mértékben tömörített, hogy annak kiürítésére az alkalmazott technika nem alkalmas,

  6. a gyűjtőedényben lévő hulladék befagyott

Az a.) és b.) pontban említett esetekben közszolgáltató az ingatlantulajdonost írásban haladéktalanul értesíti a hulladék elszállítás megtagadásának tényéről és okáról.

A tulajdonos a megtagadási okot maga köteles megszüntetni, vagy megszüntetéséről gondoskodni.

 

VII.

 

 

A helyi közszolgáltatás kötelező igénybevételnek szünetelése

 

11.§.

 

 

  1. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás szünetelését az ingatlantulajdonos az önkormányzatnál írásban kezdeményezheti abban az esetben, ha ingatlanán 3 hónapnál hosszabb időtartamban bizonyíthatóan nem tartózkodik senki, és ezáltal az ingatlanon települési szilárd hulladék nem keletkezik.

  2. Az ingatlantulajdonos a közszolgáltatás igénybevételének szünetelésére vonatkozó kérelmét, azt alátámasztó bizonyítékokkal együtt – a szünetelés kezdő időpontja előtt legalább 30 nappal írásban köteles bejelenteni az önkormányzat körjegyzőjének, aki a jogos kérelmet haladéktalanul átteszi a közszolgáltatónak.

  3. Ha a (2) bekezdés szerinti kérelem elfogadása miatt a települési szilárd hulladék elszállításával kapcsolatos közszolgáltatás szünetel, a szünetelés időtartama alatt az ingatlantulajdonos kapacitáslétesítési és kapacitás rendelkezésére állási díjat köteles fizetni.

  4. Ha a szünetelés alapjául szolgáló – (1) bekezdés szerinti – körülményekben változás következik be, az ingatlantulajdonos a közszolgáltatónak haladéktalanul köteles azt bejelenteni.

  5. Nem kell kapacitáslétesítési és kapacitás rendelkezésre állási díjat fizetni, ha az ingatlantulajdonos a lakást, üdülőt a visszatérés szándéka nélkül adja el. ( pl. meghalt, elköltözött.) és ezért az ingatlan eladásra van meghirdetve, feltéve, hogy abban nem tartózkodik senki és ezáltal települési szilárd hulladék sem keletkezik.

 

 

 

 

VIII.

 

 

A helyi közszolgáltatás díja, díjfizetés

 

 

12.§.

 

 

 

  1. A települési szilárd hulladék rendszeres begyűjtéséért, elszállításáért és ártalommentes elhelyezéséért az ingatlantulajdonosnak a rendelet 1. számú mellékletében meghatározott összegű közszolgáltatási díjat kell a közszolgáltató részére megfizetnie , kivéve ha ezt az önkormányzat magára vállalja.

  2. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás díját az önkormányzat egy évi díjfizetési időszakra 1. sz. melléklet szerint állapítja meg.

  3. A települési folyékony hulladék rendszeres begyűjtéséért, elszállításáért és ártalommentes elhelyezéséért fizetendő közszolgáltatási díjat az önkormányzat külön rendeletben állapítja meg.

  4. Az Önkormányzat a közszolgáltatási díjat megfizeti.

 

 

 

 

 

IX.

 

 

A helyi közszolgáltatás részét képező lomtalanítással kapcsolatos jogok és kötelezettségek

 

 

13.§.

 

 

  1. Az évente egy alkalommal szervezett lomtalanítás keretében a közszolgáltató a rendelet 3. §. (4) bekezdés a.) pontja szerinti hulladékot az önkormányzattal előre egyeztetett, - és a helyben szokásos módon meghirdetett – időpontban szállítja el, és gondoskodik annak ártalmatlanításáról. A közszolgáltató által szervezett lomtalanítási szolgáltatás semmilyen más hulladékra ( így pl. építési törmelékre, jármű abroncsra ) nem terjed ki.

  2. A lomtalanítás körébe tartozó hulladékot a tulajdonos csak az arra meghatározott időpontban helyezheti ki és csak arra a helyre, amelyre a közszolgáltató a hirdetményben megjelöl.

  3. A lomtalanítás keretében elszállításra kihelyezett hulladékot úgy kell elhelyezni a közterületen, hogy az a jármű- és gyalogos forgalmat ne zavarja, a zöldterületet és a növényzetet ne károsítsa, továbbá ne járjon baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.

 

X.

 

 

Közterületen keletkező rendszeres egyéb szilárd hulladék gyűjtése, elszállítása és ártalmatlanítása

14.§.

 

 

  1. A közterület szervezett, rendszeres tisztántartása az Önkormányzat közszolgáltatási feladata.

  2. Aki közterületen közterület használati engedély alapján olyan árusító, szolgáltató, vagy egyéb tevékenységet folytat, vagy kíván folytatni, amely a helyi közszolgáltatás hatálya alá tartozó települési szilárd hulladék keletkezésével jár, köteles a közszolgáltatónak azt bejelenteni, és a közszolgáltatóval a tevékenységének idejére – a várható hulladék fajtájára, annak összetételére és mennyiségére figyelemmel – szerződést kötni.

 

XI.

A települési szilárd hulladékot érintő közszolgáltatásra vonatkozó külön szabályok

15.§.

 

  1. Az ingatlantulajdonos ( e fejezet alkalmazásában gazdálkodó szervezet ) köteles a közszolgáltatás igénybevételére, ha gazdasági tevékenységével összefüggésben keletkezett települési szilárd hulladékának kezeléséről

  1. a Hgt. 13. §-ában foglaltaknak megfelelően nem gondoskodik, vagy

  2. azon a településen ahol a gazdálkodó szervezet települési szilárd hulladéka keletkezik a közszolgáltatás keretében nyújtott települési hulladékkezelés – a Környezetvédelmi Felügyelőség által igazoltan – környezeti szempontból a Hgt. 13. §-ában meghatározottaknál lényegesen kedvezőbb megoldással történik.

  1. A hulladékkezelési közszolgáltatás az ingatlanon folytatott ipari, kereskedelmi, szolgáltató, egyéb gazdasági, valamint a közintézmények működése során technológiai tevékenységből keletkezett hulladékra nem terjed ki. Ezen hulladékfajták esetében az ingatlantulajdonosoknak a Hgt. 13.§-ában megjelölt, a hulladék termelőjére és birtokosára vonatkozó szabályok szerint kell eljárni.

 

XII.

 

A települési hulladékra vonatkozó kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésével kapcsolatos rendelkezések

 

 

16.§.

 

  1. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közegészségügyi rendelkezések ellenőrzését az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat végzi.

  2. Az Önkormányzat Körjegyzője az elhagyott hulladék elszállítására és ártalmatlanítására kötelezi:

  1. a hulladék tulajdonosát

  2. az ingatlan tulajdonosát, használóját abban az esetben, ha a hulladék tulajdonosának személye nem állapítható meg,

 

A környezetvédelmi hatóság a hulladékgazdálkodásra vonatkozó jogszabályok, és hatósági elbírálások magatartását rendszeresen ellenőrzi.

  1.  

 

XIII.

 

Záró rendelkezések

 

 

18.§.

 

E rendelet 2009.október l-én. lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a 2/2005.(III.1.) rendelet .

  1.  
  2. A rendelet kihirdetése a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján történik, hiteles szövegüket a Körjegyzőnél lehet megtekinteni.

  3. A rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Mátyus, 2009.szeptember 20.

Varga Gyula Dr. Baka Istvánné

polgármester körjegyző

 

Település szilárd hulladék

 

  1. Hónap utolsó péntek: Mátyus Község teljes belterületi úthálózatán

2.) A közszolgáltatás díja 2005. március l-től továbbra is ingyenes.

 

 

 
Linkek
 
Ha-Jó Rádió: Fm 98.4 Mhz

hajoonline

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kegyelet oldal
 
Számláló
Indulás: 2010-02-15
 
Szavazó
Látogatók véleménye
Hogy tetszik az oldal? Szavazz!

Igen tetszik
Elmegy
Rossz
Nem tetszik
Lehet még javitani
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Lábléc
Tartalom
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?