Lakcím:
honlap szerkesztés alatt.Ha valakinek van ötlete vagy képei legyenszives küldje el az E mail cimre. matyus1@freemail.hu köszi. HA TETSZETT IRJ A VENDÉGKÖNYVBE.
Levelezési cím:
MSN Messenger azonositó:vegyél fel partnernek .. matyus1@freemail.hu
iwiw azonositó:::Mátyus község
3) A Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztéséhez (VTT) kapcsolódóan a kormány 157 millió Ft projekt előkészítési támogatást ítélt oda a 6,3 Mrd összköltségű, beregi árvízvédelmi töltések komplex fejlesztését célzó beruházásokra Vásárosnamény és Lónya között. A 2011 végére megvalósuló fejlesztéssel 19 település lakosainak nő majd az árvízzel szembeni biztonsága.
A tiszai árvízvédelmi rendszer részeként megvalósuló beruházás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Vásárosnamény, Tiszavid, Tiszaadony, Tiszaszalka, Tiszakerecseny, Mátyus és Lónya településeknél épül meg. A fejlesztés eredményeképpen a teljes Beregi öböl „zárt” lesz, azaz védettséget kap az árvizek ellen. A kilenc töltésszakaszon gyakorlatilag megszűnnek az árvízi jelenségek: a töltések keresztszelvényi és magassági fejlesztésével a jelenlegi 4,7 km-ről 31 km-re nő az a töltéshossz, amely a mindenkori ún. mértékadó – azaz a 100 évenként egyszer előforduló - árvízszintnél 1 méterrel magasabb.
A Vásárosnamény és Lónya között megvalósuló fejlesztéssel 19 település lakosainak nő az árvízzel szembeni biztonsága. A térség számára ez kiemelt jelentőségű, hiszen az elmúlt 60 évben háromszor is elöntötte a településeket az áradó Tisza. Az árvízvédelmi fejlesztéssel csökkenthetnek az állam éves védekezési, helyreállítási és kárenyhítési kiadásai, és a természetvédelmi fejlesztések is könnyebben kivitelezhetők és tervezhetőbbek lesznek. A töltésfejlesztéssel - és a Beregbe tervezett Jánd-Gulácsi árapasztó tározó megépülésével - a térségben élők maximálisan védetté válnak az árvízzel szemben.
Az EU-s finanszírozású projektet a környezetvédelmi tárcához tartozó Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság készíti elő, a tervek szerint 2008. októberéig. A második fordulóban 6,3 Mrd Ft-ra pályázó – és várhatóan 100%-os támogatásban részesülő – projektet a tervek szerint 2008 novemberében nyújtják be, a megvalósítás 2009 nyarán kezdődhet és 2011 végére zárulhat le.
|